Co je zamilovanost a co jí způsobuje

Zamilovanost je pocit. Chemická reakce kde hlavní úlohu hrají žlázy s vnitřní sekrecí vylučující hormony, a to hypotalamus, hypofýza a nadledviny a ty stojí za těmi zvláštními pocity. Zní to směšně, ale mnoho příznaků se podobá příznakům chřipky :-) Lidé se zamilovávají obvykle do protějšků opačného pohlaví a začínají se chovat často docela nerozumně. Nemohou si pomoci. Nepomáhá ani sprcha. Nepomáhá ani říkat si, že to není dobrý nápad, že to může zničit manželství apod. Je problém se "odmilovat", a vrátit se k logickému uvažování. Lidé ve stavu zamilovanosti na jednu stranu prožívají pocity štěstí (obzvláště pokud je jejich "nadšení" opětováno), na druhou stranu často nemohou ani pořádně spát, ani se na nic soustředit - prostě je to problém. Jako by se v nich probudilo to nejlepší, co si je možné představit. Pro svého milého či milou by byli schopni se obětovat, snést modré z nebe, překonat jinak "nepřekonatelné" překážky, ukončit honbu za kariérou, dát svému vyvolenému objektu vše čím disponují... Pochody, které se v těle během zamilování dějí, jsou tak silné, že je někteří vědci přirovnávají až k chemické intoxikaci. Odborníci se shodují i na tom, že během zamilovanosti organismus vykazuje známky velmi podobné stresu nebo závislosti tak, jak ji známe u lidí hrajících na automatech a závislých na drogách.V tomto období dochází v těle zároveň k vyplavování látek zvaných aminy, které se svým účinkem podobají návykovým látkám. Na této úrovni hraje zřejmě významnou úlohu fenylethylamin a látky jemu příbuzné. Zamilovanost je tak jistou formou narkomanie, která se projevuje tím, že jedinec touží po tom, aby milovanou osobu opakovaně spatřil a byl s ní. Při každém kontaktu pak dochází k dalšímu a dalšímu vyplavování fenylethylaminu, jenž zamilovaného naplňuje pocitem štěstí a euforie.Stresové hormony jsou u zamilovaných vyplavovány nejenom při jejich setkání, ale projevují se i při odloučení dvojice.
Lidé skutečně upřímně říkají: „Udělám pro Tebe cokoli, budu Tě hýčkat, nosit na rukou, budu se o Tebe starat, podpírat Tě, povzbuzovat Tě, budeš pro mne na prvním místě!


Na člověku naší zamilovanosti (ne, opravdu to není láska) nevidíme ani sebemenší chybičku, případně jakýkoli "nedostatek" mávnutím ruky přejdeme jako nepodstatný. Naše vyvolená nebo vyvolený jsou prostě dokonalí, jsou jako stvořeni přímo pro vás, všechno je prostě úžasné. Ikdyž zamilovanost vydrží až do svatby, nevydrží navěky, a jednou ty pomyslné šupiny z očí spadnou, člověk už nevídí svět pomyslné "růžové brýle". Pak jsou lidé nemile překvapeni chybami protějšků, které dříve neviděli. Ty povahové rysy a chování, které se jim dříve zdálo být tak roztomilé, se najednou stávají nesnesitelnými. Hormony se uklidnily, zamilovanost je pryč...

Fáze vystřízlivění
Po období bláznivé zamilovanosti přichází fáze vystřízlivění a uklidnění. „Tento stav střídá počáteční euforii a je typický vznikem pocitu bezpečí, klidu a vyrovnanosti. Zde už nastupuje jiný typ hormonů.V těle opět dochází k vyplavení látek podobných opiátům, jde tedy opět o formu závislosti a narkomanie, ale tyto hormony již nejsou produktem nadledvin a nesouvisí tak se stresem, ale produkuje je převážně mozek.Jejich účinek na organismus už není povzbuzující, jako tomu bylo v první fázi zamilovanosti, ale naopak tišící a tlumící bolest,“ vysvětluje odborník. V tomto období dochází k jakési stabilizaci lásky a jedinec se citově ustálí.