Mnoho podob lásky

 

Co je to láska?

Někdo mluví o citu, jiný o erotice, další o přátelství. Někomu se vybaví láska mezi mužem a ženou, směřující k pohlavnímu spojení. Druhý si vzpomene na rodinnou lásku mezi dětmi a rodiči a mezi sourozenci. Další připomene lásku mezi přáteli, jejímž základem je ctnost, kterou oba vyznávají.  A co duchovní láska, která vede k oběti a úsilí o štěstí druhého?  Láska má mnoho podob a v lidských vztazích se různé podoby lásky prolínají. Např. láska manželská by měla obsahovat všechny vyjmenované podoby.

 

Láska jako vášeň

směřující k tělesnému sblížení má význam ve zrodu nové generace. Dítětem se partneři vzájemně obdarovávají. Dítě je největší dar jejich vzájemné lásky.

 

Láska jako přátelství

stojí na principu přát příteli to, co považujeme za dobré pro něj, nikoliv pro sebe. Protože v tom může být velký rozdíl, je potřeba se do druhého vcítit. Nejušlechtilejší podobou lásky je láska bezpodmínečná, ale zároveň je nejtěžší ji pocítit a projevit. Znamená to milovat bez očekávání odměny a výhod. Znamená to milovat pro něco dobrého, co je v člověku ukryto často velmi hluboko a okolí to na první pohled nevidí. Znamená to i schopnost odpuštění a toleranci nedostatků.

Je snadné a často i výhodné, milovat lidi krásné a úspěšné, stojící v popředí společnosti. Je nesnadné, ale o to víc opravdové projevit lásku těm, kteří nejsou krásní, nesou si životem nějaký viditelný hendikep, nebo ne vlastní vinou stojí v pozadí společnosti.

 

Láska a hendikep

Hendikepovaní lidé potřebují lásku stejně tak, jako lidé bez hendikepu a možná ještě o trochu víc.Pro jejich sebeuvědomění je důležité, aby žili obklopeni láskou a porozuměním. Na příkladu hendikepu si můžeme ověřit, co to je bezpodmínečná láska. Okolí má ale často ostych, nebo neví jakým způsobem lásku k hendikepovaným projevit. Myslíte si, že to není váš problém? 

 

 Hendikepovaní lidé touží stejně jako lidé bez hendikepu, lásku darovat. Často ale mají obavy z reakce okolí, nebo neví jakým způsobem ji projevit. Jejich společenská prestiž je bohužel velmi nízká a její zvýšení se ne pokaždé povede.  Často se setkávají s předsudky a neznalostí problematiky.Nemají šanci trénovat sociální dovednosti tak často jako ,, zdravá´´ populace a navíc se musí každý po svém, vyrovnat se svým vnitřním problémem souvisejícím např. se ztrátou hybnosti, zraku nebo závažným onemocněním vnitřních orgánů.  

Já autor těchto stránek mám k handycapovaným lidem zvlaštní vztah a snažím se jím pomahát a podporovat je v jejich rozvoji. Mám mezi něma několik kamarádek a kamrádů.

 

Láska je jako droga. Znáte její abstinenční příznaky?

 

Lidé se pro nešťastnou lásku stávají šílenými, drží krutou hladovku, sepisují výhružné dopisy, nebo mají doma tolik alkoholu, že by si mohli otevřít vlastní bar. I sám Oidipus kvůli ní přišel o oči, Othello uškrtil svou milovanou, o Romeovi a Julii ani nemluvě. Těžko je však za takové počínání můžeme odsoudit. Nová studie totiž odhalila, že zlomené srdce trpí abstinenčními příznaky. 

"Láska je závislost. Když je ve vztahu vše v pořádku, je to dokonce silná a báječná závislost. Avšak jakmile se karta obrátí, z dříve příjemné závislosti se stává noční můra," říká vedoucí zmíněné studie provedené na Rutgerské univerzitě v New Jersey, antropoložka Helen Fischerová.

Čokoládové pyramidy a jiný detox

Ano, po rozchodu se vždy cítíme hodně mizerně. Každá se z něj dostáváme po svém. Uplakanou řasenkou si barvíme povlečení, z tabulek čokolády si stavíme pyramidy, vymýšlíme nová sprostá slova. Ať už jsou naše porozchodové aktivity sebepodivnější, všechny spojuje jediná charakteristika: abstinenční příznaky.

O nebezpečných účincích nešťastné lásky hovoří právě i výsledky citovaného výzkumu. V jeho rámci byli pozorováni muži i ženy, kteří nedávno prošli rozchodem, ale byli do svého bývalého partnera stále zamilovaní. Ukázalo se například, že při pouhé vzpomínce na své milované se pozorovaným v mozku aktivovala stejná centra, která jsou rovněž známá jako oblasti kokainové a cigaretové závislosti.

Může být pro nás stejně těžké se "odmilovat" jako přestat kouřit? Smíříme se někdy s rozchodem? Najde se někdo, kdo dokáže slepit naše zlomené srdce?

 

Jsem závislá

Podobné otázky si možná kladla také dvaatřicetiletá Erika, která se po dlouhé známosti rozešla se svou první láskou. "S Jakubem jsem se seznámila těsně před maturitou. Byla to láska na první pohled, vlastně má první láska vůbec. Všechny důležité životní etapy jsme prožili společně: maturitu, vysokou školu,cestování i zařizování bytu. Plánovali jsme si budoucnost a po deseti letech vztahu jsem ho milovala snad ještě víc než na začátku.

Když se Jakub se mnou rozešel, bylo to opravdu jako by mi násilím zlomil srdce. Nedokázala jsem si to připustit. Celý následující rok jsem Jakuba bombardovala nesmyslnými esemeskami, čekala na něj před prací a někdy ho i dokonce špehovala. Stále mi bylo špatně a stejně tak jsem i vypadala. Až nyní zpětně analyzuju, že jsem se chovala jako blázen… Kdo však nezkusil bláznivou lásku, ještě nebyl zamilovaný."

 

Láska po neandrtálsku

Ačkoli se může zdát, že závislostní poruchy jsou projevem moderní doby, závislost na lásce lze vystopovat až v prehistorii. Podle doktorky Fischerové již naši pravěcí předkové zakoušeli s láskou těžké chvíle.

"Být zamilován (a zároveň milován) představovalo pro naše předky jisté vítězství v osobním životě. Znamenalo to, že našli svou spřízněnou duši, se kterou mohli zestárnout a zplodit potomky. Jejich mozkový systém se soustředil pouze na jednu bytost, a to i v případě, když si objekt jejich zájmu vybral někoho jiného. Takové nastavení nejspíš přispívalo k šetrnějšímu zacházení s duševní energií, která byla vyhrazena pro milostné (a biologické) párování."

A tak v momentě, kdy náš sladký neandrtálec přichází o svou milovanou, snaží se ji přesto všemožnými prostředky získat zpátky. Stejně jako Erika.

V mezích zákona

I když závislost na lásce se dá vědecky podložit, láska jako droga zůstává nadále legální. Je tak jen na nás, jaký si zvolíme druh, koho si vybereme za dealera. Na rozdíl od ostatních halucinogenních látek totiž příliš nezáleží na složení, ale spíše na tom, od koho se ji nám podaří získat. A tak, když budete mít štěstí a najdete si toho pravého dodavatele, nebojte se absťáku a dávkování zvyšte na maximum.